Salta al contenido principal

Higher Technical School of Agricultural Engineering and Bioscience

 

Walk around campus and experience “university life”. Find out about town, Pamplona, its culture, festivals... Find out about Pamplona, a convenient and lovely town to live in. 

Virtual tour Virtual tour University life University life Get to know Pamplona Get to know Pamplona San Fermín San Fermín

 

UPNA counts on a wide range of activities related to:

YouTube Culture YouTube Culture YouTube Sports YouTube Sports Volunteer work Volunteer work

 

Contact with UPNA students who will make your stay easier. They will help you when you arrive and will accompany you during your stay at UPNA.

 

Buddy programme: meet new people, get in touch with other students who will be with you during your first days at University.

How do I sign up? How do I sign up?

Elige el grado o máster  que más se adecúe a ti.

Oferta académica en el área de Agroalimentación

Oferta académica en el área de Ciencias

Besides, you can make the most of your stay at UPNA and learn Spanish or improve your language skills. Do you want to take a look at our courses?

Learn Spanish Learn Spanish

Oferta de asignaturas en inglés de la Escuela

List of Core and Compulsory subjects

first year
Periodo Code Subject Credits Lecturers
1º S 503102 COMPUTER SCIENCE 6 PEREZ GOYA, UNAI (Resp)
MURU TORRES, IÑIGO
2º S 503111 GEOLOGY AND CLIMATOLOGY 6 DE SOTO GARCIA, ISABEL SONSOLES (Resp)
second year
Periodo Code Subject Credits Lecturers
2º S 503207 HYDRAULICS AND FARM MACHINERY 6 CASALI SARASIBAR, FRANCISCO JAVIER (Resp)
2º S 503209 SCIENCE AND TECHNOLOGY OF ENVIRONMENT 6 IMBERT RODRIGUEZ, JUAN BOSCO (Resp)
2º S 503210 CROP PROTECTION AND PLANT PRODUCTION 6 **

List of Core and Compulsory subjects

second year
Periodo Code Subject Credits Lecturers
1º S 504209 ORDINARY DIFFERENTIAL EQUATIONS 6 PALACIAN SUBIELA, JESUS FCO. (Resp)
2º S 504208 NUMERICAL METHODS 6 HIGUERAS SANZ, M. INMACULADA (Resp)
ARRARAS VENTURA, ANDRÉS

List of Core and Compulsory subjects

first year
Periodo Code Subject Credits Lecturers
2º S 505108 DATA STRUCTURES 6 PINA CALAFI, ALFREDO (Resp)
AMOZARRAIN PEREZ, UGAITZ
second year
Periodo Code Subject Credits Lecturers
1º S 505205 ORDINARY DIFFERENTIAL EQUATIONS 6 PALACIAN SUBIELA, JESUS FCO. (Resp)
2º S 505208 NUMERICAL METHODS 6 HIGUERAS SANZ, M. INMACULADA (Resp)
ARRARAS VENTURA, ANDRÉS

List of Core and Compulsory subjects

first year
Periodo Code Subject Credits Lecturers
2º S 506108 DATA STRUCTURES 6 PINA CALAFI, ALFREDO (Resp)
AMOZARRAIN PEREZ, UGAITZ

List of Core and Compulsory subjects

first year
Periodo Code Subject Credits Lecturers
2º S 507109 DATA STRUCTURES 6 PINA CALAFI, ALFREDO (Resp)
AMOZARRAIN PEREZ, UGAITZ
second year
Periodo Code Subject Credits Lecturers
1º S 507203 ORDINARY DIFFERENTIAL EQUATIONS 6 PALACIAN SUBIELA, JESUS FCO. (Resp)
2º S 507209 NUMERICAL METHODS 6 HIGUERAS SANZ, M. INMACULADA (Resp)
ARRARAS VENTURA, ANDRÉS

Oferta de asignaturas en inglés de otros Centros

List of Core and Compulsory subjects

first year
Periodo Code Subject Credits Lecturers
1º S 174101 BUSINESS ECONOMICS 6 GOÑI LEGAZ, SALOMÉ (Resp)
ANZOLA ROMAN, PAULA
GARCES GALDEANO, LUCIA
1º S 174102 INTRODUCTION TO ECONOMICS 6 ECHAVARRI AGUINAGA, REBECA (Resp)
CORREA LOPERA, GUADALUPE
GARCIA POLA, BERNARDO
1º S 174103 INTRODUCTION TO PRIVATE LAW 6 GOYEN URRUTIA, MARÍA TERESA (Resp)
MAZZILLI , ELISABETTA
1º S 174104 MATHEMATICS 6 GOICOECHEA LOPEZ-VAILO, M. ISABEL (Resp)
CAMPION ARRASTIA, MARÍA JESÚS
1º S 174105 FINANCIAL OPERATIONS 6 GONZALEZ URTEAGA, ANA (Resp)
FERRER ZUBIATE, ELENA
ARRUEBARRENA ALONSO, JOSE RAMON
2º S 174201 FINANCIAL ACCOUNTING I 6 HUSILLOS CARQUES, FCO. JAVIER (Resp)
LIZARRAGA DALLO, FERMÍN
CADIMA BUSTOS, ANA VERONICA
2º S 174202 APPLIED ECONOMICS 6 GIL CANALETA, CARLOS ANTONIO (Resp)
2º S 174203 STATISTICS I 6 PANIELLO ALASTRUEY, IRENE (Resp)
2º S 174204 MICROECONOMICS 6 CORREA LOPERA, GUADALUPE (Resp)
2º S 174205 BUSINESS LAW 6 PABLO-ROMERO GIL-DELGADO, M. CONCEPCION (Resp)
IRIBARREN GASCA, SANTIAGO
second year
Periodo Code Subject Credits Lecturers
1º S 174301 FINANCIAL ACCOUNTING II 6 LIZARRAGA DALLO, FERMÍN (Resp)
1º S 174302 ORGANIZATIONAL DESIGN AND BEHAVIOR 6 NUÑEZ ALDAZ, IMANOL (Resp)
BARRENECHEA MENDEZ, MARCO ANTONIO
1º S 174303 STATISTICS II 6 ABASCAL FERNANDEZ, ELENA (Resp)
PANIELLO ALASTRUEY, IRENE
1º S 174304 MACROECONOMICS 6 CASARES POLO, MIGUEL (Resp)
1º S 174305 QUANTITATIVE METHODS OF BUSINESS MANAGEMENT 6 FAULIN FAJARDO, FCO. JAVIER (Resp)
SERRANO HERNANDEZ, ADRIAN
2º S 174401 BUSINESS ECONOMIC HISTORY 6 SANZ LAFUENTE, M. GLORIA (Resp)
AYUSO DIAZ, ALEJANDRO
2º S 174402 MARKETING MANAGEMENT I 6 CEBOLLADA CALVO, JOSE JAVIER (Resp)
JIMENEZ GARCIA, ANA
2º S 174403 ECONOMETRICS 6 HUALDE BILBAO, JAVIER (Resp)
2º S 174404 HUMAN RESOURCES MANAGEMENT 6 BAYO MORIONES, JOSÉ ALBERTO (Resp)
URTASUN ALONSO, AINHOA
2º S 174405 FINANCIAL MARKETS AND INSTRUMENTS 6 CORREDOR CASADO, MARÍA PILAR (Resp)
fourth year
Periodo Code Subject Credits Lecturers
2º S 174890 FINAL DEGREE PROJECT 6 CAMPION ARRASTIA, MARÍA JESÚS (Resp)

List of Optative subjects

fourth year Periodo Code Subject Credits Lecturers
4 1º S 174001 LEADERSHIP DEVELOPMENT (online) 6 CAVERO BRUJULA, M. SANDRA (Resp)
4 1º S 174005 INTERNATIONAL PROTECTION OF HUMAN RIGHTS (online) 6 CHICHARRO LAZARO, ALICIA (Resp)
4 1º S 174729 INTERNATIONAL TRADE 6 GOMEZ GOMEZ-PLANA, ANTONIO (Resp)
4 1º S 174731 ECONOMIC HISTORY II 6 DE LA TORRE CAMPO, JOSEBA (Resp)
AYUSO DIAZ, ALEJANDRO
TORREGROSA HETLAND, SARA JANE
4 1º S 174732 NATURAL RESOURCE ECONOMICS 6 OSES ERASO, NURIA (Resp)
MARTINEZ MORA, FRANCISCO DE ASIS
4 1º S 174733 ECONOMICS OF POVERTY AND INEQUALITY 6 GARCIA PRADO, ARIADNA MARÍA (Resp)
ECHAVARRI AGUINAGA, REBECA
MARTINEZ MORA, FRANCISCO DE ASIS
4 1º S 174736 ECONOMICS OF EDUCATION 6 MARTINEZ MORA, FRANCISCO DE ASIS (Resp)
4 1º S 174814 INTERNATIONAL ECONOMICS 6 CASARES POLO, MIGUEL (Resp)
DEL VILLAR OLANO, ALBA MARIA
4 1º S 174832 ENVIRONMENTAL ECONOMICS 6 OSES ERASO, NURIA (Resp)
4 1º S 174843 ECONOMICS OF HEALTH 6 SANCHEZ IRISO, EDUARDO (Resp)
GARCIA PRADO, ARIADNA MARÍA
4 1º S 174847 DIGITAL MARKETING 6 ARAMENDIA MUNETA, MARIA ELENA (Resp)
4 1º S 174854 INDUSTRIAL PROPERTY AND ANTITRUST LAW 6 PABLO-ROMERO GIL-DELGADO, M. CONCEPCION (Resp)
4 2º S 174002 GREEN LOGISTICS AND SUSTAINABLE MANAGEMENT OF TRANSPORTATION (online) 6 FAULIN FAJARDO, FCO. JAVIER (Resp)
LERA LOPEZ, FERNANDO
SERRANO HERNANDEZ, ADRIAN
4 2º S 174004 INTERNATIONAL AND EUROPEAN UNION TAX LAW (online) 6 CASTRO BOSQUE, MARINA (Resp)
LOPEZ LOPEZ, HUGO
4 2º S 174827 MACROECONOMICS II 6 MARTINEZ DE MORENTIN OSES, SARA (Resp)
4 2º S 174828 ECONOMETRICS II 6 DOMINGUEZ IRASTORZA, EMILIO JOSE (Resp)
DEL VILLAR OLANO, ALBA MARIA
4 2º S 174829 INTERNATIONAL ECONOMIC POLICY 6 ALAEZ ALLER, RICARDO (Resp)
GARCIA-MINA SUCUNZA, FERNANDO JAIME
4 2º S 174834 PUBLIC INTERNATIONAL LAW AND INTERNATIONAL RELATIONS 6 PLAZA VENTURA, PATRICIA (Resp)
OLIVAR DE JULIAN, JOSÉ MANUEL
4 2º S 174836 EUROPEAN UNION LAW 6 PLAZA VENTURA, PATRICIA (Resp)
CIORDIA CORCUERA, ELENA TERESA
4 2º S 174846 BUSINESS ETHICS 6 HUSILLOS CARQUES, FCO. JAVIER (Resp)
4 2º S 174848 INTERNATIONAL MARKETING 6 MARTIN MARTIN, OSCAR (Resp)

???jnt_BDC_Asignaturas.trNoExisteInfo???

List of Core and Compulsory subjects

first year
Periodo Code Subject Credits Lecturers
1º S 176101 BUSINESS ECONOMICS 6 GOÑI LEGAZ, SALOMÉ (Resp)
1º S 176102 INTRODUCTION TO ECONOMICS 6 ECHAVARRI AGUINAGA, REBECA (Resp)
1º S 176103 INTRODUCTION TO PRIVATE LAW 6 GOYEN URRUTIA, MARÍA TERESA (Resp)
MAZZILLI , ELISABETTA
1º S 176104 MATHEMATICS 6 GOICOECHEA LOPEZ-VAILO, M. ISABEL (Resp)
INDURAIN ERASO, ESTEBAN
1º S 176105 FINANCIAL OPERATIONS 6 GONZALEZ URTEAGA, ANA (Resp)
FERRER ZUBIATE, ELENA
ARRUEBARRENA ALONSO, JOSE RAMON
2º S 176201 FINANCIAL ACCOUNTING I 6 HUSILLOS CARQUES, FCO. JAVIER (Resp)
LIZARRAGA DALLO, FERMÍN
CADIMA BUSTOS, ANA VERONICA
2º S 176202 APPLIED ECONOMICS 6 GIL CANALETA, CARLOS ANTONIO (Resp)
2º S 176203 STATISTICS I 6 PANIELLO ALASTRUEY, IRENE (Resp)
2º S 176204 MICROECONOMICS 6 CORREA LOPERA, GUADALUPE (Resp)
2º S 176205 BUSINESS LAW 6 PABLO-ROMERO GIL-DELGADO, M. CONCEPCION (Resp)
IRIBARREN GASCA, SANTIAGO
2º S 176206 MATHEMATICS II 6 CAMPION ARRASTIA, MARÍA JESÚS (Resp)
PERALES BARRIENDO, JULEN
second year
Periodo Code Subject Credits Lecturers
1º S 176301 ORGANIZATIONAL DESIGN AND BEHAVIOR 6 NUÑEZ ALDAZ, IMANOL (Resp)
BARRENECHEA MENDEZ, MARCO ANTONIO
1º S 176302 FINANCIAL ACCOUNTING II 6 LIZARRAGA DALLO, FERMÍN (Resp)
1º S 176303 STATISTICS II 6 ETXEBERRIA ANDUEZA, JAIONE (Resp)
1º S 176304 MACROECONOMICS I 6 AGUIRRE OSA, IDOIA (Resp)
1º S 176305 OPTIMIZATION THEORY/QUANTITATIVE METHODS OF BUSINESS MANAGEMENT 6 FAULIN FAJARDO, FCO. JAVIER (Resp)
SERRANO HERNANDEZ, ADRIAN
1º S 176306 MICROECONOMICS II 6 LLORENTE ERVITI, LORETO (Resp)
2º S 176401 BUSINESS ECONOMIC HISTORY 6 SANZ LAFUENTE, M. GLORIA (Resp)
AYUSO DIAZ, ALEJANDRO
2º S 176402 MARKETING MANAGEMENT I 6 CEBOLLADA CALVO, JOSE JAVIER (Resp)
2º S 176403 ECONOMETRICS I 6 HUALDE BILBAO, JAVIER (Resp)
2º S 176404 FINANCIAL MARKETS AND INSTRUMENTS 6 CORREDOR CASADO, MARÍA PILAR (Resp)
2º S 176405 APPLIED ECONOMICS II 6 IRAIZOZ APEZTEGUIA, BELÉN (Resp)
2º S 176406 MACROECONOMICS II 6 MARTINEZ DE MORENTIN OSES, SARA (Resp)
fourth year
Periodo Code Subject Credits Lecturers
1º S 176701 FINANCIAL STATEMENT ANALYSIS 6 SANCHEZ ALEGRIA, SANTIAGO (Resp)
LIZARRAGA DALLO, FERMÍN
1º S 176702 INTERNATIONAL TRADE 6 GOMEZ GOMEZ-PLANA, ANTONIO (Resp)
1º S 176703 MARKETING MANAGEMENT II 6 MARCOS MATÁS, GUSTAVO (Resp)
CEBOLLADA CALVO, JOSE JAVIER
ARAMENDIA MUNETA, MARIA ELENA
1º S 176704 ECONOMIC HISTORY II 6 DE LA TORRE CAMPO, JOSEBA (Resp)
AYUSO DIAZ, ALEJANDRO
TORREGROSA HETLAND, SARA JANE
2º S 176801 STRATEGIC MANAGEMENT 6 CAVERO BRUJULA, M. SANDRA (Resp)
ZOUAGHI , FERDAOUS
2º S 176802 ECONOMETRICS II 6 DOMINGUEZ IRASTORZA, EMILIO JOSE (Resp)
DEL VILLAR OLANO, ALBA MARIA
2º S 176803 ECONOMICS OF THE EUROPEAN UNION 6 ALAEZ ALLER, RICARDO (Resp)
CASTRO ROZO, CESAR AUGUSTO
GARCIA-MINA SUCUNZA, FERNANDO JAIME
2º S 176804 PUBLIC ECONOMICS II 6 PASCUAL ARZOZ, PEDRO MARIA (Resp)
FUENTES IRIARTE, RAQUEL
2º S 176805 HUMAN RESOURCES MANAGEMENT 6 BAYO MORIONES, JOSÉ ALBERTO (Resp)
URTASUN ALONSO, AINHOA
2º S 176806 MARKETING RESEARCH 6 CORTIÑAS UGALDE, MONICA (Resp)
ARCE URRIZA, MARTA
fifth year
Periodo Code Subject Credits Lecturers
2º S 176890 FINAL DEGREE PROJECT (ECONOMICS) 6 CAMPION ARRASTIA, MARÍA JESÚS (Resp)
2º S 176891 FINAL DEGREE PROJECT (ADMINISTRATION AND BUSINESS MANAGEMENT) 6 CAMPION ARRASTIA, MARÍA JESÚS (Resp)

List of Optative subjects

fifth year Periodo Code Subject Credits Lecturers
4 1º S 176870 INDUSTRIAL PROPERTY AND ANTITRUST LAW 6 PABLO-ROMERO GIL-DELGADO, M. CONCEPCION (Resp)
4 2º S 176855 BUSINESS ETHICS 6 HUSILLOS CARQUES, FCO. JAVIER (Resp)
5 1º S 176001 LEADERSHIP DEVELOPMENT (online) 6 CAVERO BRUJULA, M. SANDRA (Resp)
5 1º S 176005 INTERNATIONAL PROTECTION OF HUMAN RIGHTS (online) 6 CHICHARRO LAZARO, ALICIA (Resp)
5 1º S 176711 ECONOMICS OF POVERTY AND INEQUALITY 6 GARCIA PRADO, ARIADNA MARÍA (Resp)
ECHAVARRI AGUINAGA, REBECA
MARTINEZ MORA, FRANCISCO DE ASIS
5 1º S 176811 ECONOMICS OF HEALTH 6 SANCHEZ IRISO, EDUARDO (Resp)
GARCIA PRADO, ARIADNA MARÍA
5 1º S 176845 ENVIRONMENTAL ECONOMICS 6 OSES ERASO, NURIA (Resp)
5 1º S 176849 INTERNATIONAL ECONOMICS 6 CASARES POLO, MIGUEL (Resp)
DEL VILLAR OLANO, ALBA MARIA
5 1º S 176854 NATURAL RESOURCE ECONOMICS 6 OSES ERASO, NURIA (Resp)
MARTINEZ MORA, FRANCISCO DE ASIS
5 1º S 176856 DIGITAL MARKETING 6 ARAMENDIA MUNETA, MARIA ELENA (Resp)
5 1º S 176871 ECONOMICS OF EDUCATION 6 MARTINEZ MORA, FRANCISCO DE ASIS (Resp)
5 2º S 176002 GREEN LOGISTICS AND SUSTAINABLE MANAGEMENT OF TRANSPORTATION (online) 6 FAULIN FAJARDO, FCO. JAVIER (Resp)
LERA LOPEZ, FERNANDO
SERRANO HERNANDEZ, ADRIAN
5 2º S 176004 INTERNATIONAL AND EUROPEAN UNION TAX LAW (online) 6 CASTRO BOSQUE, MARINA (Resp)
LOPEZ LOPEZ, HUGO
5 2º S 176840 INTERNATIONAL ECONOMIC POLICY 6 ALAEZ ALLER, RICARDO (Resp)
GARCIA-MINA SUCUNZA, FERNANDO JAIME
5 2º S 176850 PUBLIC INTERNATIONAL LAW AND INTERNATIONAL RELATIONS 6 PLAZA VENTURA, PATRICIA (Resp)
OLIVAR DE JULIAN, JOSÉ MANUEL
5 2º S 176853 EUROPEAN UNION LAW 6 PLAZA VENTURA, PATRICIA (Resp)
CIORDIA CORCUERA, ELENA TERESA
5 2º S 176857 INTERNATIONAL MARKETING 6 MARTIN MARTIN, OSCAR (Resp)

List of Core and Compulsory subjects

first year
Periodo Code Subject Credits Lecturers
1º S 177101 PHILOSOPHY AND THEORY OF LAW 6 URDANOZ GANUZA, JORGE (Resp)
1º S 177103 HISTORY OF LAW 6 ALVAREZ BERASTEGUI, AMAYA (Resp)
1º S 177104 BUSINESS ECONOMICS 6 GOÑI LEGAZ, SALOMÉ (Resp)
ANZOLA ROMAN, PAULA
GARCES GALDEANO, LUCIA
1º S 177105 INTRODUCTION TO ECONOMICS 6 ECHAVARRI AGUINAGA, REBECA (Resp)
CORREA LOPERA, GUADALUPE
GARCIA POLA, BERNARDO
1º S 177106 MATHEMATICS 6 GOICOECHEA LOPEZ-VAILO, M. ISABEL (Resp)
CAMPION ARRASTIA, MARÍA JESÚS
2º S 177206 MICROECONOMICS 6 CORREA LOPERA, GUADALUPE (Resp)
second year
Periodo Code Subject Credits Lecturers
1º S 177302 APPLIED ECONOMICS 6 GIL CANALETA, CARLOS ANTONIO (Resp)
1º S 177305 MACROECONOMICS 6 CASARES POLO, MIGUEL (Resp)
1º S 177404 ORGANIZATIONAL DESIGN AND BEHAVIOR 6 NUÑEZ ALDAZ, IMANOL (Resp)
BARRENECHEA MENDEZ, MARCO ANTONIO
2º S 177303 STATISTICS I 6 PANIELLO ALASTRUEY, IRENE (Resp)
2º S 177401 BUSINESS ECONOMIC HISTORY 6 SANZ LAFUENTE, M. GLORIA (Resp)
AYUSO DIAZ, ALEJANDRO
2º S 177403 PUBLIC INTERNATIONAL LAW AND INTERNATIONAL RELATIONS 6 PLAZA VENTURA, PATRICIA (Resp)
OLIVAR DE JULIAN, JOSÉ MANUEL
third year
Periodo Code Subject Credits Lecturers
1º S 177501 STATISTICS II 6 ABASCAL FERNANDEZ, ELENA (Resp)
PANIELLO ALASTRUEY, IRENE
1º S 177502 QUANTITATIVE METHODS OF BUSINESS MANAGEMENT 6 FAULIN FAJARDO, FCO. JAVIER (Resp)
SERRANO HERNANDEZ, ADRIAN
1º S 177506 ENTRPRENEURS AND CORPORTATIONS 6 ZURUTUZA ARIGITA, IÑAKI (Resp)
PABLO-ROMERO GIL-DELGADO, M. CONCEPCION
2º S 177601 MARKETING MANAGEMENT I 6 CEBOLLADA CALVO, JOSE JAVIER (Resp)
JIMENEZ GARCIA, ANA
2º S 177602 HUMAN RESOURCES MANAGEMENT 6 BAYO MORIONES, JOSÉ ALBERTO (Resp)
URTASUN ALONSO, AINHOA
2º S 177603 EUROPEAN UNION LAW 6 PLAZA VENTURA, PATRICIA (Resp)
CIORDIA CORCUERA, ELENA TERESA
fifth year
Periodo Code Subject Credits Lecturers
1º S 177811 FINANCIAL STATEMENT ANALYSIS 6 SANCHEZ ALEGRIA, SANTIAGO (Resp)
LIZARRAGA DALLO, FERMÍN
1º S 177812 MARKETING MANAGEMENT II 6 MARCOS MATÁS, GUSTAVO (Resp)
CEBOLLADA CALVO, JOSE JAVIER
ARAMENDIA MUNETA, MARIA ELENA
2º S 177821 STRATEGIC MANAGEMENT 6 CAVERO BRUJULA, M. SANDRA (Resp)
ZOUAGHI , FERDAOUS
2º S 177822 MARKETING RESEARCH 6 CORTIÑAS UGALDE, MONICA (Resp)
ARCE URRIZA, MARTA
2º S 177824 PRIVATE INTERNATIONAL LAW 6 BELINTXON MARTIN, UNAI (Resp)
ORBEGOZO MIGUEL, XABIER
2º S 177825 INTRODUCTION TO COMMON LAW SYSTEM 3 ORBEGOZO MIGUEL, XABIER (Resp)
SANTAOLALLA MONTOYA, CAYETANA
sixth year
Periodo Code Subject Credits Lecturers
1º S 177890 FINAL DEGRRE PROJECT (LAW) 6 GOÑI LEGAZ, SALOMÉ (Resp)
1º S 177891 FINAL DEGREE PROJECT (ADMINISTRATION AND BUSINESS MANAGEMENT) 6 GOÑI LEGAZ, SALOMÉ (Resp)

List of Core and Compulsory subjects

first year
Periodo Code Subject Credits Lecturers
2º S 301206 FOREIGN LANGUAGE: ENGLISH 6 HIDALGO GORDO, MARIA ANGELES (Resp)
AZPILICUETA MARTINEZ, RAÚL
PALACIO OCHOA, SARA
LEON HERRERA, YASMINA
ORDUNA ABADIAS, LEIRE
RAMOS MANJON, SARA
BURGUI FERNANDEZ, PATRICIA
ZUAZU GARCES, NATALIA
IZA ERVITI, ANEIDER
LUQUIN URTASUN, MARIA
second year
Periodo Code Subject Credits Lecturers
1º S 301308 FOREIGN LANGUAGE 2: ENGLISH 6 ROOTHOOFT AA, HANNE (Resp)
LAZARO IBARROLA, MARIA AMPARO
DE CARLOS IZQUIERDO, ISABEL
FRAILE GARCIA, JAVIER
TAGA , OLGA
IDOATE AZCARATE, MARIA ARANZAZU
LEON HERRERA, YASMINA
ORDUNA ABADIAS, LEIRE
RAMOS MANJON, SARA
BUSTINCE PEREZ, IRENE
BURGUI FERNANDEZ, PATRICIA
LUQUIN URTASUN, MARIA
third year
Periodo Code Subject Credits Lecturers
2º S 301608 FOREIGN LANGUAGE DIDACTICS IN INFANTILE SCHOOL: ENGLISH 6 ROOTHOOFT AA, HANNE (Resp)
GOÑI ALSUA, EDURNE
BUSTINCE PEREZ, IRENE
fourth year
Periodo Code Subject Credits Lecturers
2º S 301741 SCHOOL PLACEMENT 2: FOREIGN LANGUAGE ENGLISH 15 VILLARREAL OLAIZOLA, IZASKUN (Resp)

List of Optative subjects

fourth year Periodo Code Subject Credits Lecturers
3 1º S 301515 FOREIGN LANGUAGE 3: ENGLISH 6 IZA ERVITI, ANEIDER (Resp)
3 2º S 301615 PRONUNCIATION AND ORAL PRACTICE (ENGLISH) 6 AZPILICUETA MARTINEZ, RAÚL (Resp)
LAZARO IBARROLA, MARIA AMPARO
4 1º S 301715 INTEGRATED CONTENTS AND FOREIGN LANGUAGE LEARNING (ENGLISH) 6 VILLARREAL OLAIZOLA, IZASKUN (Resp)
LASHERAS BALDUZ, JESÚS
RAMOS MANJON, SARA
4 1º S 301716 NEW TECHNOLOGIES APPLIED TO ENGLISH TEACHING 3 BUENO ALASTUEY, Mª CAMINO (Resp)
LASHERAS BALDUZ, JESÚS

List of Core and Compulsory subjects

first year
Periodo Code Subject Credits Lecturers
2º S 302206 FOREIGN LANGUAGE: ENGLISH 6 HIDALGO GORDO, MARIA ANGELES (Resp)
AZPILICUETA MARTINEZ, RAÚL
PALACIO OCHOA, SARA
LEON HERRERA, YASMINA
ORDUNA ABADIAS, LEIRE
RAMOS MANJON, SARA
BURGUI FERNANDEZ, PATRICIA
ZUAZU GARCES, NATALIA
IZA ERVITI, ANEIDER
LUQUIN URTASUN, MARIA
second year
Periodo Code Subject Credits Lecturers
1º S 302308 FOREIGN LANGUAGE 2: ENGLISH 6 ROOTHOOFT AA, HANNE (Resp)
LAZARO IBARROLA, MARIA AMPARO
DE CARLOS IZQUIERDO, ISABEL
FRAILE GARCIA, JAVIER
TAGA , OLGA
IDOATE AZCARATE, MARIA ARANZAZU
LEON HERRERA, YASMINA
ORDUNA ABADIAS, LEIRE
RAMOS MANJON, SARA
BUSTINCE PEREZ, IRENE
BURGUI FERNANDEZ, PATRICIA
LUQUIN URTASUN, MARIA
third year
Periodo Code Subject Credits Lecturers
2º S 302608 FOREIGN LANGUAGE DIDACTICS IN PRIMARY SCHOOL: ENGLISH 6 GOÑI ALSUA, EDURNE (Resp)
CELAYETA GIL, NEKANE
FRAILE GARCIA, JAVIER
TAGA , OLGA
IZA ERVITI, ANEIDER
fourth year
Periodo Code Subject Credits Lecturers
2º S 302741 SCHOOL PLACEMENT 2: FOREIGN LANGUAGE ENGLISH 15 VILLARREAL OLAIZOLA, IZASKUN (Resp)

List of Optative subjects

fourth year Periodo Code Subject Credits Lecturers
3 1º S 302515 FOREIGN LANGUAGE 3: ENGLISH 6 IZA ERVITI, ANEIDER (Resp)
3 2º S 302615 PRONUNCIATION AND ORAL PRACTICE (ENGLISH) 6 AZPILICUETA MARTINEZ, RAÚL (Resp)
LAZARO IBARROLA, MARIA AMPARO
4 1º S 302715 INTEGRATED CONTENTS AND FOREIGN LANGUAGE LEARNING (ENGLISH) 6 VILLARREAL OLAIZOLA, IZASKUN (Resp)
LASHERAS BALDUZ, JESÚS
RAMOS MANJON, SARA
4 1º S 302716 NEW TECHNOLOGIES APPLIED TO ENGLISH TEACHING 3 BUENO ALASTUEY, Mª CAMINO (Resp)
LASHERAS BALDUZ, JESÚS

???jnt_BDC_Asignaturas.trNoExisteInfo???

List of Core and Compulsory subjects

first year
Periodo Code Subject Credits Lecturers
2º S 306110 FOREIGN LANGUAGE: ENGLISH 6 HIDALGO GORDO, MARIA ANGELES (Resp)
AZPILICUETA MARTINEZ, RAÚL
PALACIO OCHOA, SARA
LEON HERRERA, YASMINA
ORDUNA ABADIAS, LEIRE
RAMOS MANJON, SARA
BURGUI FERNANDEZ, PATRICIA
ZUAZU GARCES, NATALIA
IZA ERVITI, ANEIDER
LUQUIN URTASUN, MARIA
second year
Periodo Code Subject Credits Lecturers
1º S 306204 FOREIGN LANGUAGE 2: ENGLISH 6 ROOTHOOFT AA, HANNE (Resp)
LAZARO IBARROLA, MARIA AMPARO
DE CARLOS IZQUIERDO, ISABEL
FRAILE GARCIA, JAVIER
TAGA , OLGA
IDOATE AZCARATE, MARIA ARANZAZU
LEON HERRERA, YASMINA
ORDUNA ABADIAS, LEIRE
RAMOS MANJON, SARA
BUSTINCE PEREZ, IRENE
BURGUI FERNANDEZ, PATRICIA
LUQUIN URTASUN, MARIA
third year
Periodo Code Subject Credits Lecturers
2º S 306310 FOREIGN LANGUAGE DIDACTICS IN INFANTILE SCHOOL: ENGLISH 6 ROOTHOOFT AA, HANNE (Resp)
GOÑI ALSUA, EDURNE
BUSTINCE PEREZ, IRENE
fourth year
Periodo Code Subject Credits Lecturers
2º S 306407 FOREIGN LANGUAGE DIDACTICS IN PRIMARY SCHOOL: ENGLISH 6 GOÑI ALSUA, EDURNE (Resp)
CELAYETA GIL, NEKANE
FRAILE GARCIA, JAVIER
TAGA , OLGA
IZA ERVITI, ANEIDER
fifth year
Periodo Code Subject Credits Lecturers
2º S 306503 SCHOOL PLACEMENT 2: FOREIGN LANGUAGE ENGLISH 15 VILLARREAL OLAIZOLA, IZASKUN (Resp)

List of Optative subjects

fifth year Periodo Code Subject Credits Lecturers
3 1º S 306312 FOREIGN LANGUAGE 3: ENGLISH 6 IZA ERVITI, ANEIDER (Resp)
3 2º S 306313 PRONUNCIATION AND ORAL PRACTICE (ENGLISH) 6 AZPILICUETA MARTINEZ, RAÚL (Resp)
LAZARO IBARROLA, MARIA AMPARO
4 1º S 306409 INTEGRATED CONTENTS AND FOREIGN LANGUAGE LEARNING (ENGLISH) 6 VILLARREAL OLAIZOLA, IZASKUN (Resp)
LASHERAS BALDUZ, JESÚS
RAMOS MANJON, SARA
4 1º S 306410 NEW TECHNOLOGIES APPLIED TO ENGLISH TEACHING 3 BUENO ALASTUEY, Mª CAMINO (Resp)
LASHERAS BALDUZ, JESÚS

List of Core and Compulsory subjects

first year
Periodo Code Subject Credits Lecturers
1º S 311101 SOCIAL ORGANIZATION AND HUMAN DEVELOPMENT 6 SANCHEZ CAPDEQUI, CELSO (Resp)
ELIZALDE SAN MIGUEL, BEGOÑA
1º S 311102 CULTURAL DIVERSITY, FUNDAMENTAL RIGHTS, EQUALITY AND CITIZENSHIP 6 FERNANDEZ RASINES, PALOMA (Resp)
SAGARDOY LEUZA, IÑAKI
1º S 311103 PSYCHOLOGICAL FOUNDATIONS: INDIVIDUAL AND SOCIAL ENVIRONMENT 6 CASANOVA LAMOUTTE, ELSA MILAGROS (Resp)
INDIAS GARCIA, SILVIA
1º S 311106 EDUCATIONAL INSTITUTIONS 6 GARCIA ZABALETA, ESTHER (Resp)
2º S 311201 THE ARTS AND HISTORICAL HERITAGE 6 ALMOGUERA MARTON, ARÁNZAZU (Resp)
FERNANDEZ CARCAR, MIGUEL
MCGUINNESS ARMENDARIZ, OIHANE HELOISE
DONAZAR MORIONES, MIKEL
2º S 311205 EVOLUTIONARY DEVELOPMENT AND LEARNING 6 SOTES RUIZ, JOSE PABLO (Resp)
REVIRIEGO REINALDO, NOEMI
2º S 311206 FOREIGN LANGUAGE: ENGLISH 6 INDURAIN ERASO, CARMEN (Resp)
2º S 311208 THE TEACHING PROFESSION 6 LEDESMA MARIN, NIEVES (Resp)
BELLETICH RUIZ, OLGA GRIMANESA
second year
Periodo Code Subject Credits Lecturers
1º S 311301 SOCIETY, FAMILY AND INCLUSIVE SCHOOLS 6 PEREZ-AGOTE AGUIRRE, JOSE MARIA (Resp)
BOLINAGA BLANCO, MILENA
DIAZ CAMA, MARIA DE LOS ANGELES
1º S 311303 DIVERSITY AND THE PSYCHOPEDAGOGICAL RESPONSE 6 LOPEZ HERNAEZ, MARIA LARA (Resp)
PEÑALVA VELEZ, MARÍA ALICIA
REVIRIEGO REINALDO, NOEMI
GARCIA ZABALETA, ESTHER
1º S 311304 OBSERVATION AND ANALYSIS OF EDUCATIONAL PROCESSES AND CONTEXTS 6 ALONSO MARTIRENA, YOLANDA (Resp)
BELLETICH RUIZ, OLGA GRIMANESA
1º S 311308 FOREIGN LANGUAGE 2: ENGLISH 6 ARROSAGARAY AUZQUI, MARCELINO (Resp)
2º S 311409 LANGUAGE AND SCHOOL 6 BELLETICH RUIZ, OLGA GRIMANESA (Resp)
GARCIA DEL REAL MARCO, ISABEL
third year
Periodo Code Subject Credits Lecturers
2º S 311605 TEACHING ART 6 CALVELHE PANIZO, LANDER (Resp)
2º S 311608 FOREIGN LANGUAGE DIDACTICS IN EARLY CHILDHOOD EDUCATION: ENGLISH 6 ROOTHOOFT AA, HANNE (Resp)
NEMETH , KATALIN
fourth year
Periodo Code Subject Credits Lecturers
1º S 311803 SCHOOL PLACEMENT 3 18 ZUBIRI LUJAMBIO, JUAN JOSE (Resp)
2º S 311741 SCHOOL PLACEMENT 2: FOREIGN LANGUAGE ENGLISH 15 VILLARREAL OLAIZOLA, IZASKUN (Resp)
2º S 311890 FINAL DEGREE PROJECT 12 ZUBIRI LUJAMBIO, JUAN JOSE (Resp)

List of Optative subjects

fourth year Periodo Code Subject Credits Lecturers
3 1º S 311515 FOREIGN LANGUAGE 3: ENGLISH 6 LAZARO IBARROLA, MARIA AMPARO (Resp)
3 2º S 311615 PRONUNCIATION AND ORAL PRACTICE (ENGLISH) 6 LAZARO IBARROLA, MARIA AMPARO (Resp)
AZPILICUETA MARTINEZ, RAÚL
4 1º S 311715 INTEGRATED CONTENTS AND FOREIGN LANGUAGE LEARNING (ENGLISH) 6 VILLARREAL OLAIZOLA, IZASKUN (Resp)
LASHERAS BALDUZ, JESÚS
RAMOS MANJON, SARA
4 1º S 311716 NEW TECHNOLOGIES APPLIED TO ENGLISH TEACHING 3 BUENO ALASTUEY, Mª CAMINO (Resp)
LASHERAS BALDUZ, JESÚS

List of Core and Compulsory subjects

first year
Periodo Code Subject Credits Lecturers
1º S 312101 SOCIAL ORGANIZATION AND HUMAN DEVELOPMENT 6 SANCHEZ CAPDEQUI, CELSO (Resp)
ELIZALDE SAN MIGUEL, BEGOÑA
1º S 312102 CULTURAL DIVERSITY, FUNDAMENTAL RIGHTS, EQUALITY AND CITIZENSHIP 6 FERNANDEZ RASINES, PALOMA (Resp)
SAGARDOY LEUZA, IÑAKI
1º S 312103 PSYCHOLOGICAL FOUNDATIONS: INDIVIDUAL AND SOCIAL ENVIRONMENT 6 CASANOVA LAMOUTTE, ELSA MILAGROS (Resp)
INDIAS GARCIA, SILVIA
1º S 312106 EDUCATIONAL INSTITUTIONS 6 GARCIA ZABALETA, ESTHER (Resp)
2º S 312201 THE ARTS AND HISTORICAL HERITAGE 6 ALMOGUERA MARTON, ARÁNZAZU (Resp)
FERNANDEZ CARCAR, MIGUEL
MCGUINNESS ARMENDARIZ, OIHANE HELOISE
DONAZAR MORIONES, MIKEL
2º S 312205 EVOLUTIONARY DEVELOPMENT AND LEARNING 6 SOTES RUIZ, JOSE PABLO (Resp)
REVIRIEGO REINALDO, NOEMI
2º S 312206 FOREIGN LANGUAGE: ENGLISH 6 INDURAIN ERASO, CARMEN (Resp)
2º S 312208 THE TEACHING PROFESSION 6 LEDESMA MARIN, NIEVES (Resp)
BELLETICH RUIZ, OLGA GRIMANESA
second year
Periodo Code Subject Credits Lecturers
1º S 312301 SOCIETY, FAMILY AND INCLUSIVE SCHOOLS 6 PEREZ-AGOTE AGUIRRE, JOSE MARIA (Resp)
BOLINAGA BLANCO, MILENA
DIAZ CAMA, MARIA DE LOS ANGELES
1º S 312302 EDUCATIONAL PROCESSES AND CONTEXTS 6 ALONSO MARTIRENA, YOLANDA (Resp)
BELLETICH RUIZ, OLGA GRIMANESA
1º S 312303 DIVERSITY AND THE PSYCHOPEDAGOGICAL RESPONSE 6 LOPEZ HERNAEZ, MARIA LARA (Resp)
PEÑALVA VELEZ, MARÍA ALICIA
REVIRIEGO REINALDO, NOEMI
GARCIA ZABALETA, ESTHER
1º S 312304 TEACHING THE SOCIAL SCIENCES 6 CIRIZA MENDIVIL, CARLOS DANIEL (Resp)
1º S 312308 FOREIGN LANGUAGE 2: ENGLISH 6 ARROSAGARAY AUZQUI, MARCELINO (Resp)
2º S 312402 ART EDUCATION I 6 SANZO SAN MARTIN, IRANTZU (Resp)
GIL SAENZ, REBECA
2º S 312403 TEACHING THE NATURAL SCIENCES 6 PEREZ DE VILLARREAL ZUFIAURRE, MAIDER (Resp)
2º S 312404 MATHEMATICS AND TEACHING I 6 GARCIA CATALAN, OLGA RAQUEL (Resp)
third year
Periodo Code Subject Credits Lecturers
1º S 312503 MATHEMATICS AND TEACHING II 6 GARCIA CATALAN, OLGA RAQUEL (Resp)
2º S 312601 EDUCATIONAL PROJECTS ON THE NATURAL AND SOCIAL ENVIRONMENT 6 NAPAL FRAILE, MARIA (Resp)
VIRTO QUECEDO, IÑIGO ABDON
2º S 312603 TEACHING MATHEMATICS 6 GARCIA CATALAN, OLGA RAQUEL (Resp)
2º S 312608 FOREIGN LANGUAGE DIDACTICS IN PRIMARY SCHOOL: ENGLISH 6 GOÑI ALSUA, EDURNE (Resp)
fourth year
Periodo Code Subject Credits Lecturers
2º S 312741 SCHOOL PLACEMENT 2: FOREIGN LANGUAGE ENGLISH 15 VILLARREAL OLAIZOLA, IZASKUN (Resp)
2º S 312803 SCHOOL PLACEMENT 3 18 ZUBIRI LUJAMBIO, JUAN JOSE (Resp)
2º S 312890 FINAL DEGREE PROJECT 12 BUENO ALASTUEY, Mª CAMINO (Resp)

List of Optative subjects

fourth year Periodo Code Subject Credits Lecturers
3 1º S 312515 FOREIGN LANGUAGE 3: ENGLISH 6 LAZARO IBARROLA, MARIA AMPARO (Resp)
3 2º S 312615 PRONUNCIATION AND ORAL PRACTICE (ENGLISH) 6 LAZARO IBARROLA, MARIA AMPARO (Resp)
AZPILICUETA MARTINEZ, RAÚL
4 1º S 312715 INTEGRATED CONTENTS AND FOREIGN LANGUAGE LEARNING (ENGLISH) 6 VILLARREAL OLAIZOLA, IZASKUN (Resp)
LASHERAS BALDUZ, JESÚS
RAMOS MANJON, SARA
4 1º S 312716 NEW TECHNOLOGIES APPLIED TO ENGLISH TEACHING 3 BUENO ALASTUEY, Mª CAMINO (Resp)
LASHERAS BALDUZ, JESÚS

List of Core and Compulsory subjects

first year
Periodo Code Subject Credits Lecturers
1º S 316101 SOCIOLOGY OF EDUCATION 6 SANCHEZ CAPDEQUI, CELSO (Resp)
ELIZALDE SAN MIGUEL, BEGOÑA
1º S 316102 CULTURAL DIVERSITY, FUNDAMENTAL RIGHTS, EQUALITY AND CITIZENSHIP 6 FERNANDEZ RASINES, PALOMA (Resp)
SAGARDOY LEUZA, IÑAKI
1º S 316103 PSYCHOLOGICAL FOUNDATIONS: INDIVIDUAL AND SOCIAL ENVIRONMENT 6 CASANOVA LAMOUTTE, ELSA MILAGROS (Resp)
INDIAS GARCIA, SILVIA
1º S 316105 EDUCATIONAL INSTITUTIONS 6 GARCIA ZABALETA, ESTHER (Resp)
2º S 316106 ARTS AND HISTORICAL HERITAGE 6 ALMOGUERA MARTON, ARÁNZAZU (Resp)
FERNANDEZ CARCAR, MIGUEL
MCGUINNESS ARMENDARIZ, OIHANE HELOISE
DONAZAR MORIONES, MIKEL
2º S 316109 DEVELOPMENTAL PSYCHOLOGY AND LEARNING 6 SOTES RUIZ, JOSE PABLO (Resp)
REVIRIEGO REINALDO, NOEMI
2º S 316110 FOREIGN LANGUAGE: ENGLISH 6 INDURAIN ERASO, CARMEN (Resp)
2º S 316112 THE TEACHING PROFESSION 6 LEDESMA MARIN, NIEVES (Resp)
BELLETICH RUIZ, OLGA GRIMANESA
second year
Periodo Code Subject Credits Lecturers
1º S 316201 SOCIETY, FAMILY AND INCLUSIVE SCHOOLS 6 PEREZ-AGOTE AGUIRRE, JOSE MARIA (Resp)
BOLINAGA BLANCO, MILENA
DIAZ CAMA, MARIA DE LOS ANGELES
1º S 316202 DIVERSITY AND PSYCHOPEDAGOGICAL RESPONSE 6 LOPEZ HERNAEZ, MARIA LARA (Resp)
PEÑALVA VELEZ, MARÍA ALICIA
REVIRIEGO REINALDO, NOEMI
GARCIA ZABALETA, ESTHER
1º S 316203 EDUCATIONAL PROCESSES AND CONTEXTS 6 ALONSO MARTIRENA, YOLANDA (Resp)
BELLETICH RUIZ, OLGA GRIMANESA
1º S 316204 FOREIGN LANGUAGE 2: ENGLISH 6 ARROSAGARAY AUZQUI, MARCELINO (Resp)
1º S 316207 TEACHING SOCIAL SCIENCES IN PRIMARY EDUCATION 6 CIRIZA MENDIVIL, CARLOS DANIEL (Resp)
2º S 316212 TEACHING ART IN PRIMARY EDUCATION 6 SANZO SAN MARTIN, IRANTZU (Resp)
GIL SAENZ, REBECA
2º S 316213 TEACHING NATURAL SCIENCES IN PRIMARY EDUCATION 6 PEREZ DE VILLARREAL ZUFIAURRE, MAIDER (Resp)
2º S 316214 MATHEMATICS AND TEACHING MATHEMATICS IN PRIMARY EDUCATION I 6 GARCIA CATALAN, OLGA RAQUEL (Resp)
third year
Periodo Code Subject Credits Lecturers
1º S 316304 MATHEMATICS AND TEACHING MATHEMATICS IN PRIMARY EDUCATION II 6 GARCIA CATALAN, OLGA RAQUEL (Resp)
2º S 316309 TEACHING ART IN EARLY CHILDHOOD EDUCATION 6 CALVELHE PANIZO, LANDER (Resp)
2º S 316310 FOREIGN LANGUAGE DIDACTICS IN INFANTILE SCHOOL: ENGLISH 6 ROOTHOOFT AA, HANNE (Resp)
NEMETH , KATALIN
fourth year
Periodo Code Subject Credits Lecturers
1º S 316431 SCHOOL PLACEMENT 3: EARLY CHILDHOOD EDUCATION 18 ZUBIRI LUJAMBIO, JUAN JOSE (Resp)
2º S 316403 EDUCATIONAL PROJECTS ON THE NATURAL AND SOCIAL ENVIRONMENT 6 NAPAL FRAILE, MARIA (Resp)
VIRTO QUECEDO, IÑIGO ABDON
2º S 316406 TEACHING MATHEMATICS IN PRIMARY EDUCATION 6 GARCIA CATALAN, OLGA RAQUEL (Resp)
2º S 316407 FOREIGN LANGUAGE DIDACTICS IN PRIMARY SCHOOL: ENGLISH 6 GOÑI ALSUA, EDURNE (Resp)
fifth year
Periodo Code Subject Credits Lecturers
316501 PRACTICE AT SCHOOL 3: PRIMARY EDUCATION 18 ZUBIRI LUJAMBIO, JUAN JOSE (Resp)
316503 SCHOOL PLACEMENT 2: FOREIGN LANGUAGE ENGLISH 15 VILLARREAL OLAIZOLA, IZASKUN (Resp)

List of Optative subjects

fifth year Periodo Code Subject Credits Lecturers
3 1º S 316312 FOREIGN LANGUAGE 3: ENGLISH 6 LAZARO IBARROLA, MARIA AMPARO (Resp)
3 2º S 316313 PRONUNCIATION AND ORAL PRACTICE (ENGLISH) 6 LAZARO IBARROLA, MARIA AMPARO (Resp)
AZPILICUETA MARTINEZ, RAÚL
4 1º S 316409 INTEGRATED CONTENTS AND FOREIGN LANGUAGE LEARNING (ENGLISH) 6 VILLARREAL OLAIZOLA, IZASKUN (Resp)
LASHERAS BALDUZ, JESÚS
RAMOS MANJON, SARA
4 1º S 316410 NEW TECHNOLOGIES APPLIED TO ENGLISH TEACHING 3 BUENO ALASTUEY, Mª CAMINO (Resp)
LASHERAS BALDUZ, JESÚS

List of Core and Compulsory subjects

first year
Periodo Code Subject Credits Lecturers
1º S 352105 ENGLISH 6 LOSHUERTOS CENTENARIO, LAURA (Resp)
second year
Periodo Code Subject Credits Lecturers
1º S 352305 BUSINESS ENGLISH 3 TAGA , OLGA (Resp)
RAMOS MANJON, SARA

List of Optative subjects

second year Periodo Code Subject Credits Lecturers
4 1º S 352001 INTERNATIONAL PROTECTION OF HUMAN RIGHTS (online) 6 CHICHARRO LAZARO, ALICIA (Resp)

List of Core and Compulsory subjects

fourth year
Periodo Code Subject Credits Lecturers
2º S 401890 FINAL DEGREE PROJECT 6 LOPEZ DE DICASTILLO SAINZ DE MURIETA, OLGA (Resp)

List of Core and Compulsory subjects

fourth year
Periodo Code Subject Credits Lecturers
2º S 452890 FINAL DEGREE PROJECT 6 BAYS MONEO, ANA BEATRIZ (Resp)

List of Optative subjects

fourth year Periodo Code Subject Credits Lecturers
5 2º S 403507 ANESTHESIOLOGY, PERIOPERATIVE MEDICINE AND PAIN TREATMENT 3 **

List of Core and Compulsory subjects

fourth year
Periodo Code Subject Credits Lecturers
2º S 402890 FINAL DEGREE PROJECT 12 LOPEZ GOÑI, JOSÉ JAVIER (Resp)

List of Core and Compulsory subjects

fourth year
Periodo Code Subject Credits Lecturers
1º S 244702 ENVIRONMENTAL TECHNOLOGY 3 GIL BRAVO, ANTONIO (Resp)
BIMBELA SERRANO, FERNANDO

List of Core and Compulsory subjects

fourth year
Periodo Code Subject Credits Lecturers
1º S 245703 ENVIRONMENTAL TECHNOLOGY 3 GIL BRAVO, ANTONIO (Resp)
BIMBELA SERRANO, FERNANDO

List of Core and Compulsory subjects

first year
Periodo Code Subject Credits Lecturers
2º S 246109 FUNDAMENTALS OF ELECTRONICS 6 GALARZA GALARZA, MARKO (Resp)
DIAZ LUCAS, SILVIA
SOCORRO LERANOZ, ABIAN BENTOR
2º S 246110 DIGITAL SYSTEMS I 6 URRUTIA AZCONA, AITOR (Resp)

List of Core and Compulsory subjects

third year
Periodo Code Subject Credits Lecturers
1º S 250503 NETWORKS ARCHITECTURE 6 FALCONE LANAS, FRANCISCO JAVIER (Resp)
2º S 250601 SOFTWARE ARCHITECTURE 6 ARDAIZ VILLANUEVA, OSCAR (Resp)
2º S 250602 COMPUTATION 6 FERNANDEZ FERNANDEZ, FCO. JAVIER (Resp)
fourth year
Periodo Code Subject Credits Lecturers
2º S 250890 FINAL DEGREE PROJECT 12 JURIO MUNARRIZ, MARIA ARANZAZU (Resp)

List of Optative subjects

fourth year Periodo Code Subject Credits Lecturers
4 1º S 250704 BUSINESS INTERNSHIP 12 BARRENECHEA TARTAS, EDURNE (Resp)
4 2º S 250001 GREEN LOGISTICS FOR SMART CITIES (online) 6 FAULIN FAJARDO, FCO. JAVIER (Resp)
LERA LOPEZ, FERNANDO
SERRANO HERNANDEZ, ADRIAN
4 2º S 250804 BUSINESS INTERNSHIP 6 BARRENECHEA TARTAS, EDURNE (Resp)
4 2º S 250805 APPLICATION FOR PRACTICAL WORK 6 **

List of Core and Compulsory subjects

second year
Periodo Code Subject Credits Lecturers
1º S 251304 THEORY OF MACHINES 6 LATORRE BIEL, JUAN IGNACIO (Resp)