• ES
  • EU
  • EN


2008ko abenduaren 30a [Ikasleak]

Nafarroako Unibertsitate Publikoak harrera egin zien nazioarteko mugikortasun programetan parte hartzen duten 298 ikasleri

Ekitaldian ikasleek Rural Kutxak ematen dizkien bekak jaso dituzte

zoomLos estudiantes posan al finalizar el acto junto al Rector, al Vicerrector de Estudiantes y al presidente Caja Rural.

Los estudiantes posan al finalizar el acto junto al Rector, al Vicerrector de Estudiantes y al presidente Caja Rural.

Julio Lafuente López Nafarroako Unibertsitate Publikoko errektorea, Javier Casalí Sarasíbar Ikasleen Gaietarako eta Nazioarteko Harremanetarako errektoreordearekin batera, Unibertsitateko 298 ikaslerekin bildu da gaur goizean. Ikasle horiek, 183 gizon eta 115 emakume, ikasturte honetan parte hartzen ari dira nazioarteko mugikortasun eta prestakuntza solidariorako programetan. Ikasle horietatik, 196 Erasmus programakoak dira eta 22 Erasmus-Praktikak Enpresetan programakoak; 47 Virrey Palafoxkoak; 9 ISEP Nazioartekokoak; 3 ISEP USAkoak eta 21 aldebiko hitzarmenetakoak.

Halaber, ekitaldi berean, mugikortasun programetan parte hartzen duten ikasleek Rural Kutxaren bekak jaso dituzte, Europako unibertsitateekin trukea egiteko. José Luis Barriendo Antoñanzas Nafarroako Rural Kutxako buruak txekeak eman dizkie, zenbatekoa ezberdinetakoak, atzerrian ikasturte osoa edo lauhileko bat eman bada.

zoomUna estudiante recoge su cheque de manos del Rector.

Una estudiante recoge su cheque de manos del Rector.

Nafarroako Unibertsitate Publikoko ikasleak, hain zuzen, 31 herrialdetan daude banatuak, bost kontinenteetan zehar. Alemania, Argentina, Australia, Austria, Belgika, Brasil, Bulgaria, Kanada, Korea, Txile, Danimarka, EEBB, Eslovenia, Finlandia, Frantzia, Grezia, Herbehereak, Hungaria, Irlanda, Italia, Japonia, Lituania, Mexiko, Norvegia, Peru, Polonia, Portugal, Erresuma Batua, Txekiar Errepublika, Suedia eta Suitza.

Gehiengoa Erasmus programakoakoa

Atzerrian ikasten ari diren Nafarroako Unibertsitate Publikoko ikasleetatik, gehienak, 218 hain zuzen, Erasmus programan daude; haietariko 22 Erasmus-Praktikak Enpresetan modalitatean. Unibertsitate arloan lankidetzan aritzeko Europar Batasunaren prestakuntza programa da Erasmus. Programa horretan ikasten ari diren ikasleak, titulazioaren araberako ordenan, eta dauden herrialdea azalduta, honako hauek dira:

Enpresa Zientzietan diplomaduna

Adrián Lizasoain, Amaya (Irlanda); Alonso Masegosa, Beatriz (Irlanda); Baldero Fernández, Carlos (Finlandia); Esteban Beroiz, Joanna (Irlanda); García Tinoco, José Félix; Goenaga Echechipea, Víctor (Suedia); Isturiz Legarra, María Teresa (Irlanda); López Vailo Bravo, Verónica (Irlanda); Mojica Amaya, Jenny Andrea; eta Moreno Saldise, Alexander Jon (Austria).

Erizaintzan diplomaduna

Albarracín Albiztur, Garazi (Portugal); Amatria Lasanta, Leire (Portugal), Ayerra Arregui, Leyre; (Italia); Benito Falces, Ana (Italia); García Martín, Leyre (Italia); Huarte Ustarroz, Cristina (Italia); Monforte Espiau, José Manuel (Italia); Palacios Ortega, Belén (Portugal); eta Urtasun Olza, Beatriz (Portugal).

Fisioterapian diplomaduna

Garnacho Echeverria, Usue (Italia); Iglesias García, Leyre; Muro Pastor, Maite; Nuin Zarranz, Maite (Italia) eta Pezonaga Cabodevilla, Amaia (Italia);

Lan Harremanetan diplomaduna

Amolategi Azkarate, Maria (Italia); Arzoz Urdin, Carlos (Lituania); Madurga Arcelus, Izaga; Ortiz Tornos, Ainhoa (Frantzia); eta Ruiz Arbizu, Mikel (Herbehereak).

Gizarte Lanean diplomaduna

Archanco Portoles, Irene (Italia); Asurmendi Agüera, Itziar (Suedia); Celaya Muro, Paula (Italia); De Miguel Velasco, Maitane (Finlandia), Equiza Goñi, Alba (Italia); Escribano Royo, Rebeca (Suedia); Irigoyen San Juan, Lorena (Finlandia); Rico Fernández, Laura (Frantzia); Rubio Martínez, Maite (Hungaria); eta Sanz Hernández, Ander (Hungaria).

Telekomunikazio Ingeniaritza Teknikoa, Soinua eta Irudia berezitasuna

Esandia Melero, Elisabeth; Fernández Morales, Marta (Belgika); Medina Martínez, Leyre (Alemania); Molinet Dronda, Francisco (Portugal); eta Vázquez Suárez, Lys (Grezia)

Kudeaketa Informatikako Ingeniaritza Teknikoa

López Iracheta, Jairo (Grezia); Merino Zabaleta, Xabier (Italia); Rocamadro Murillo, Gabriel (Italia)

Ingeniaritza Informatikan (2. zikloa)

Jiménez Busto, Carlos (Belgika)

Nekazaritza Ingeniaria

Ancho Narvaiz, Gemma; Albeniz Larrauri, José María (Herbehereak); Angulo Muñoz, Blanca (Belgika); Arrondo Villar, Carlos (Portugal); Arzac Iridoy, Manex (Portugal); Crespo Martínez, Sara (Austria); Gorriz Alcat, Cristina (Portugal); Lizarraga Agreda, Iñigo (Portugal); Mina Cárdenas, Adriana (Danimarka); Pérez Auzmendi, Sugoi (Italia); eta Sevilla Santos, Irantzu (Frantzia).

Telekomunikazio Ingeniaria

Aldecoa Sánchez del Rio, Belén (Italia); Beroiz Ripa, Iñaki (Grezia); Crespo López, Gonzalo; Ibañez Blanco, María Teresa (Belgika); Iriarte Martín, Natalia (Frantzia); Itoiz Mariñelarena, Olaia (Italia); Liberal Olleta, Iñigo (Herbehereak); Loperena López, Mikel (Belgika); Mariñelarena Ollacarizqueta, Jon (Italia); Martinicorena Garrués, Javier (Polonia); Martínez-Raposo Villar, Carlos (Herbehereak); Millor Muruzabal, Nora (Frantzia); Monreal Barbarin, Tania (Frantzia); Mozo Olea, Javier (Finlandia); Navarcorena Martínez, Katitxa (Italia); Oses Goicoechea, Edurne (Italia); Peralta Donner, Johannes (Alemania), Pezonaga Montes-Jovellar, Joaquín (Danimarka); Pueyo Díaz de Cerio, Jon Alejandro; Tejada Jiménez, Marta (Italia); eta Yan Song, Peng (Belgika)

Industria Ingeniaria

Altuna Villanueva, Gorka (Frantzia); Aragón Larraga, Idoya (Bulgaria); Barcia González, Alberto; Beloki Bes, Gartxen Joseba (Alemania); Castiello Marcos, Roberto Pablo (Alemania); De la Peña Vélez, Javier (Alemania); Garrido Muñoz, Beatriz (Alemania); González Pérez, Sara (Alemania); Juanotena García, Paula (Bulgaria); Lacabe Saralegui, María (Frantzia); Leceta Díaz, Josefina (Alemania); Lucea Vasquez, Javier (Belgika), Marcos González, Diego (Alemania); Martínez Ortiz, Helena (Frantzia); Martínez de Irujo Echeverria, Ainara (Alemania); Mauleón Obanos, Leyre (Frantzia); Sancet Ezpeleta, Aitor (Suedia); eta Villegas Casi, Daniel (Belgika).

Nekazaritzako Ingeniari Teknikoa, Abeltzaintza Ustiapenak berezitasuna

Fadón Adrian, Laida Isabel (Herbehereak)

Nekazaritzako Ingeniari Teknikoa, Nekazaritza eta Elikagai Industriak berezitasuna

Moleres Apilluelo, Javier; eta Redín Iroz, Amaia (Txekiar Errepublika).

Industria Ingeniari Teknikoa, Elektrizitatea berezitasuna

López Palacios, Javier (Belgika) eta Uriz Larrea, Oihan (Italia)

Industria Ingeniari Teknikoa, Mekanika berezitasuna

Barcos Beortegui, Daniel (Suedia); García Martín, Amaya (Erresuma Batua); García González, Iñigo (Polonia); y Nieto Maidagan, Miguel (Alemania)

Enpresen Administrazio eta Zuzendaritzan lizentziaduna

Aguirre Manzano, Ana (Suedia); Aguirre Uria, Izaskun (Alemania); Álvarez García, Guillermo (Suedia); Antoli Gastesi, José Miguel (Belgika); Arbiol Sanz, Adriana (Suedia); Ardanaz Odón, Pablo (Austria); Areta Goyeneche, Paula (Herbehereak); Azcoiti Jimeno, Maitane (Herbehereak); Berasategi Andrés, Laida (Belgika); Borda Antoñana, David (Polonia); Carrascosa Delgado, Mikel (Eslovenia); Carrillo Catalán, Leticia (Italia); Casla Arruiz, Guillermo Antonio (Polonia); Climent Gurrea, David (Alemania); Del Rincón Munilla, Cristina (Italia); Diez Catalán, Luis Miguel (Erresuma Batua); Echarte Ugarte, Iratxe (Herbehereak); Esteban Casado, Francisco Javier (Eslovenia); Ezquer González, Daniel (Alemania); Fedev Pavlov, Vasil (Austria); García Lana, Lidia (Belgika); García Unzue, Ángel (Suedia); Garmendia Echeveste, Usoa (Herbehereak); Gogorcena Esandi, Elisa (Austria); Gost Salcedo, Alejandro (Herbehereak); Labiano Mezquiriz, Blanca (Austria); López Vidaurre, Nekane (Herbehereak); Mancha Otano, Aritz (Belgika); Martín Martínez, Jorge (Suitza); Mendia Villaamil, Juan (Hungaria); Moreno Echeverría, Leyre (Alemania); Moya Expósito, Teresa (Austria); Pérez Ayensa, Amaya (Belgika); Pérez Tellechea, Guillermo (Erresuma Batua); Piñas Arteta, Iván (Austria); Rodríguez Sánchez, Esther (Polonia); Salgado Reguero, Rubén (Belgika); Sánchez-Valverde Erice, Ana (Belgika); Sanzol Jiménez, Maitane (Norvegia); Sanzol Usoz, Miren Aintzane (Irlanda); Teniente Vallinas, Amaya (Herbehereak); Urrutia Oyaga, Isabel (Polonia); eta Zarraluqui Catalán, Fernando (Suedia).

Zuzenbidean lizentziaduna

Ainciburu Frauca, Ana (Portugal); Azparren Jover, Adriana (Portugal); Bajo Hernández, María de Ujue (Italia); Cabanela Domínguez, Héctor (Frantzia); Crespo Garbisu, Joseba (Frantzia); Delgado Gillén, Leire (Frantzia); Erce Echeverria, Amaya (Alemania); Escribano Zardoya, Marta (Italia); Esparza González, Sara (Frantzia); Esparza Siegel, Iban (Txekiar Errepublika); Ezcurra Acedo, Leire (Italia); Goya Larumbe, Leyre (Portugal); Hidalgo Nieto, Christian (Italia); Ilundain Goicoechea, Amaia (Erresuma Batua); Jiménez Falcón, Isabel (Polonia); Jiménez Navas, Patricia (Portugal); López Aristizabal, Tracy (Italia); Oses Rodríguez, Jorge (Hungaria); Pérez Luqui, Ana María (Frantzia); Rodríguez Arrios, Eduardo (Portugal); Rodríguez Sanpedro, Casandra (Italia); Senosian Murguialday, Ainhoa (Italia); Sola Alfonso, Virginia (Italia); Varas Miranda, Beatriz (Alemania); Vizcay Morondo, María (Portugal); eta Zabalza Barangua, Silvia (Italia)

Ekonomian lizentziaduna

Abarzuza Carrascosa, Javier; Aguilera Bravo, Asier (Suedia); Alzorriz Armendariz, Pablo (Hungaria); Azon Edroso, Silvia (Belgika); Balduz Martínez, Tamara (Herbehereak); Bayo Mendoza, Leire (Belgika); Cambra Nieva, Beatriz (Herbehereak); Egea Ibañez, Sandra (Herbehereak); Garin Lasheras, Igor (Grezia); Gartzia Ziga, Eder (Alemania); Goñi Escudero, Cristian; Muro Larumbe, Iñigo (Herbehereak); Picallo Guembe, Mikel (Suedia); Redondo Gaztelu, Miguel (Txekiar Errepublika); Vázquez Cenitagoya, Edurne (Alemania); Vélez Agorriz, Iñaki (Polonia); eta Zubieta Laseca, Pablo (Txekiar Errepublika)

Soziologian lizentziaduna

Aburuza Zubieta, Irati (Italia); Berrade Castillo, Xabier (Erresuma Batua); Romeo Ruiz, Leire (Italia); eta Tuñón Jiménez, Adrián (Frantzia)

Irakaslea, Haur Hezkuntzako berezitasuna

Arana Sevilla, Ana Isabel (Txekiar Errepublika); Eugi Jaunarena, Jaione (Frantzia); eta Muñoz Luna, Amaia (Frantzia)

Irakaslea, Musika Hezkuntzako Berezitasuna

Marín Cáceres, Nerea (Frantzia)

Irakaslea, Lehen Hezkuntzako berezitasuna

Chivite Cordón, Leyre (Frantzia); García Pérez, Nerea (Polonia); Hurtado Barace, Paula (Frantzia); eta Sáez de Jáuregui Muro, María (Polonia)

Irakaslea, Atzerriko Hizkuntza berezitasuna

Aguirre Eguaras, Itsaso (Suedia); Arbizu Goicoechea, Miren (Txekiar Errepublika); Contin Alamán, Ana (Erresuma Batua); Del Peral Malagón, Tania (Erresuma Batua); Goicoechea Lacunza, Iranzu (Txekiar Errepublika); Goya Espronceda, Sonia (Erresuma Batua); Lleida Rodellar, Erika (Suedia); Martínez Zubiri, Uxue (Txekiar Errepublika); Moreno Miguel Ainhoa (Erresuma Batua); Ordoñez Gainza, Mónica (Erresuma Batua); eta Setas Osta, Melissa (Erresuma Batua).

Virrey Palafox programa

Era berean, 47 ikaslek hartzen dute parte Virrey Palafox programan. Nafarroako Unibertsitate Publikoaren programa berekia da, trukea egiteko Latinoamerikako unibertsitateekin. Programa horren bitartez, ikasketen zati bat Latinoamerikako unibertsitate batean egin daiteke, bermea izanik aldi horretan erdietsitako kredituak onartuko dituztela itzulitakoan. Programa horretan parte hartzen duten ikasleak honako hauek dira.

Erizaintzan diplomaduna

Andueza Urdangarin, Ana (Txile); Lizarribar Bakaikoa, Irati (Txile); eta Ruiz de Muniain Bedia, Eider (Txile).

Enpresa Zientzietan diplomaduna

Álvarez Olalde, Edurne (Peru) eta Otazu De Vicente, Itziar (Peru).

Lan Harremanetan diplomaduna

Alastuey Pérez, Raquel (Argentina); Antoñana Azcárate, Amaia (Argentina); eta Del Cura Ros, Roberto (Argentina)

Gizarte Lanean diplomaduna

Aldunate Calvo, Mikel (Brasil); Busto Azpiroz, Laura (Brasil); Gil Ibarra, Marina (Txile); Gonzalo Landa, Vanessa (Mexiko); eta Lie Echeveste, Dewi (Txile).

Telekomunikazio Ingeniaritza Teknikoa, Soinua eta Irudia berezitasuna

Ballano Basarte, David (Mexiko); Gabari Brun, Jon (Mexiko); García Otero, Juan José (Mexiko); eta Rocamador Murillo, Gonzalo (Mexiko).

Telekomunikazio Ingeniaria

Azpilicueta Fernández de las Heras, Leyre (Mexiko); Sánchez-Monge Fernández, Enrique (Mexiko); eta Urzainqui Ripa, Javier (Mexiko).

Kudeaketa Informatikako Ingeniaritza Teknikoa

Celaya Echarri, Mikel (Mexiko); González Berri, Alberto (Mexiko); eta Luque Michel, Iker (Mexiko).

Nekazaritza Ingeniaria

Peñalver Cruz, Ainara (Txile); Viguria Salazar, Maialen (Argentina); Villares Asiain, Javier (Txile); eta Yoldi Lizarrondo, Arturo (Mexiko).

Nekazaritzako Ingeniari Teknikoa, Abeltzaintza Ustiapenak berezitasuna

Martínez Sevillano, Daniel (Brasil)

Nekazaritza Ingeniari Teknikoa, Baratzezaintza, Frutagintza eta Lorezaintza berezitasuna

Burgui Erice, Saioa (Brasil)

Nekazaritzako Ingeniari Teknikoa, Nekazaritza eta Elikagai Industriak berezitasuna

Iraizoz Roncal, Leire (Argentina).

Industria Ingeniari Teknikoa, Elektrizitatea berezitasuna

Arregui Torres, Iratxe (Mexiko); Lara Arbizu, Iñigo (Txile); eta Villanueva Gutiérrez, Lorenzo (Txile).

Zuzenbidean lizentziaduna

Iñarrea Gogorza, Amaya (Argentina)

Ekonomian lizentziaduna

Beaumont Latorre, David (Mexiko); Díaz Busto, Paola (Mexiko); eta Movseysan Nelly (Mexiko)

Irakaslea, Haur Hezkuntzako berezitasuna

Aguirre Egido, Mónica (Txile); Ardanaz Muniain, Itxaro (Mexiko); Fernánez Hornedo, Patricia (Txile); Lobera Lafarga, María (Txile); Pastor Orte, Unai (Mexiko); Vigo Cibiriain, Maider (Mexiko)

Irakaslea, Musika Hezkuntzako berezitasuna

Azcona Iribar, Manex (Txile), Beorlegui Train, Itsaso (Txile); Gil Pascual, Ujue (Mexiko); eta Legarrea Oyarzun, Itxaso (Txile). ISEP-Nazioartekoa programa

ISEP (Ikasleen Trukerako Nazioarteko Programa) programak erakunde kideen arteko ikasle-trukea ahalbidetzen du Estatu Batuetan eta mundu osoko hogeita hamar herrialde baino gehiagotan. Programa horrek, Asia, Australia, Kanada, Europa eta Latinoamerikako 59 erakunderen parte hartzearekin, atzerriko unibertsitate batean ikasketa-aldi bat egiteko modua ematen du, ikasketen balioa bermatuta izanda eta bi erakundeetan ISEPen koordinatzaile bat edukita.

ISEP-Nazioartekoa programan parte hartzen duten Nafarroako Unibertsitate Publikoko ikasleak, titulazioa eta egon behar duten herrialdea azalduta, honako hauek dira:

Industria Ingeniari Teknikoa, Mekanika berezitasuna

Martínez de Miguel, Javier (Austria).

Irakaslea, Haur Hezkuntzako berezitasuna

Ganuza Quel, Garazi (Mexiko)

Irakaslea, Musika Hezkuntzako berezitasuna

Gracia Carlos, Ana (Mexiko)

ISEP - USA programa

ISEP-USA programan parte hartzen duten ikasleak, guztiak Estatu Batuetan egoteko eta ikasten ari diren titulazioa azalduta, honako hauek dira:

Gizarte Lanean diplomaduna

Barrios Bertol, Karmele; Echarren Salvatierra, Patricia; Hernández Van Waes, Oihana; Mancho Juanto, Ainhoa; eta Vázquez Subirats, Elisa.

Informatikako Ingeniaria (2. zikloa)

Dorronsoro Beitia, Eneko.

Industria Ingeniaria

Barcia González, Adrián; Lizarraga García, Enrique; eta Miranda Sancho, Pilar.

Aldebiko hitzarmenak

Azkenik, 21 ikaslek hartzen dute parte aldebiko hitzarmenen bidez ezarritako programetan. Honako hauek dira:

Telekomunikazio Ingeniaritza Teknikoa, Soinua eta Irudia berezitasuna

Ljubimov Dacko, Roma (Japonia)

Telekomunikazio Ingeniaria

Álvarez de Eulate León, Maider (EEBB)

Kudeaketa Informatikako Ingeniaritza Teknikoa

Luquin Oroz, Francisco Javier (Erresuma Batua); Vázquez Romera, Javier (Australia)

Informatikako Ingeniaria (2. zikloa)

Ayerra Eusa, Silvia (Erresuma Batua) eta Pinto López, Imanol (Erresuma Batua)

Nekazaritza Ingeniaria

Agote Agundez, Marta (Erresuma Batua); Arguiñano Olza, Iñigo (EEBB); Iriarte García, Iker (Erresuma Batua); eta Pérez Figueroa, Iván (Erresuma Batua)

Industria Ingeniaria

Mendoza Aldave, Amaia (Australia), Pascual Miqueleiz, Julio María (Kanada); Ruiz Lara, María Angeles (Australia) etay Viña Olorón, María Camino (Australia).

Enpresen Administrazio eta Zuzendaritzan lizentziaduna

Aznar Mañas, Virginia (Kanada); Fadrique Zoco, Sara (Erresuma Batua) eta Mancho González, Lorena (Korea).

Zuzenbidean lizentziaduna

Elizalde Muñoz, Raquel (Erresuma Batua)

Irakaslea, Atzerriko Hizkuntza berezitasuna

Hualde Ballaz, María (EEBB) eta Paternain Martín, María Beatriz (EEBB).